Kompetencje na szóstkę - Szkoła Podstawowa nr 2 w Koluszkach

Kompetencje na szóstkę

Uczniowie klasy IIIb ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Koluszkach wraz wychowawczynią Panią Beatą Majewską w tym roku szkolnym uczestniczyli w ogólnopolskim programie "Kompetencje na szóstkę" zorganizowanym przez Fundację Uniwersytet Dzieci. Dzieci kształciły kompetencje społeczne. Dzięki udziałowi w programie, który zakładał przeprowadzenie określonych  lekcji rozwinęli umiejętność krytycznego i logicznego myślenia, argumentowania i wnioskowania, nauczyli się współpracy i komunikowania w grupie.

Tematyka zajęć była niezwykle interesująca i atrakcyjna dla uczniów. Wzbogacała ich wiedzę, wprowadzała nowe nazewnictwo, tym samych rozszerzając ich zakres słownikowy. Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się jak gimnastykować wyobraźnię, do czego potrzebne jest myślenie i po co je ćwiczyć oraz jakie są zasady twórczego myślenia.  Nauczyli się myśleć  kreatywnie w sytuacji zaskoczenia, jak wymyślić coś z niczego. Podczas innego typu zajęć dowiedzieli się: skąd się biorą nowe słowa oraz podobieństwa między językami. Bardzo interesujące były również dla nich zajęcia, podczas których pracując w grupach tworzyli scenografię do bajki „Czerwony Kapturek”. Improwizując przedstawili ją później  młodszym kolegom.

Atrakcyjne i aktywizujące cały zespół klasowy były zajęcia: Jak zbudować prototyp” i „Dlaczego statek pływa?”  Tutaj mogli zabawić się w konstruktorów niezwykłych maszyn i sprawdzić ich działanie.

O tym, jak ciekawe są tego typu zajęcia może świadczyć fakt, że za każdym razem byli zaskoczeniu, że czas tak szybko minął, że lekcje dobiegły końca oraz stwierdzenia uczniów: „Ale było super!”